Ne veszítsd el a tapadást aquaplaning közben sem!

Az aquaplaning elkerülése érdekében, mindig fordítsunk fokozott figyelmet abroncsaink profilmélységére. A törvényileg előírt 1,6 milliméter már bőven nem nyújt kellő tapadást. Téli gumiabroncsok esetén ne engedjük a mintaárkokat 4 mm alá.

Emellett a gumik nyomása is egy olyan tényező, amit ha elhanyagolunk, erősen megnöveli az aquaplaning bekövetkeztének esélyét.

Ha minden igyekezetünk ellenére bekövetkezik a vízen való felúszás, lépjünk le a gázról, de ne tapossunk a fékbe és ne tegyünk heves kormánymozdulatot sem. (Persze ha tehetjük) Ahogy csökken a sebesség, a gumik újra visszanyerik tapadásukat. Megfelelő lélekjelenléttel (és sajnos azt kell mondjam, némi szerencse is elengedhetetlen) elkerülhetjük a bajt. A prevenció jelentőségét nem győzöm persze kiemelni.
,Egyre több autós tudatába épül be a téligumik szükségessége havas, jeges utakat látva. Nem árt azonban kihangsúlyozni, hogy nem csupán a hó és a jég jelent veszélyt az utakon!

Különösen ősszel vagy a tél enyhébb szakaszaiban a heves esőzések hatására gyakorivá válnak az összefüggő vízzel borított útszakaszok. A vízréteg hatására pedig, a gumiabroncsok elveszíthetik a közvetlen érintkezést az úttesttel. Az abroncsok képesek felúszni a vízrétegen. Ezt nevezzük aquaplaning-nek. Az Abroncsok tapadása, ilyen körülmények között drasztikusan lecsökken, ami komoly veszélyt hordoz magában.

pályázati logó