Mire figyeljünk esőben?
Címkék
Dátum
2014.10.28. 20:04
Aquaplaning
A témával több ízben is foglalkoztam már és a Tyresafe által készített szemléltető videót is láthattátok. Összefoglalva, a következőket kell tenned, hogy elkerüld a jelenséget:
• Rendszeresen ellenőrizd és korrigáld a gumik töltőnyomását!
• Győződj meg arról is, hogy az abroncsok profilmélysége eléri a 3-4 millimétert. (Ne a minimálisan előírt 1,6 mm legyen a mérce! Ez az érték – különösen téligumi időszakban – veszélyes lehet!)
• Lassíts, ha vízfüggönyt észlelsz az útfelületen!
Ha mégis bekövetkezne…
Kétségkívűl embertpróbáló művelet szerencsésen kijönni egy aquaplaning helyzetből. A legtöbben a fékre taposnánk amint megéreztük, hogy autónk elveszíti a kontaktot az úttal (és ezzel a teljes tapadást.) Ez azonban csak „olaj a tűzre” hiszen ekkor válik csak igazán irányíthatatlanná az autó.
A helyes reakció, hogy egy-két pillanatig kivárunk fékezés és gázelvétel nélkül. Ezután kezdhetjük a fokozatos fékezést (és párhuzamosan a motorfékezést, visszaváltva a sebességet.) Érezni fogjuk, ahogy az abroncsok „életre kelnek” azaz visszanyerjük tapadásunk.
Ennek hatékonysága, illetve az aquaplaning ellenálló képességünk egyértelműen a gumiabroncsoktól függ (utazósebességünk mellett természetesen.) Minél hatékonyabban tudja a vizet kiszorítani az abroncs a mintaárkokból, annál jobb eséllyel kerüljük el a „meleg helyzeteket.”
Végezetül két tipp:
- Záporban, zivatarban ne feltétlen induljunk útnak, ha módunk van kivárni. Főleg ha már pár szezont futottunk az abroncsainkkal, vagy azok minősége messze van a prémium gyártók termékeitől. (A különböző abroncstesztek rendszeresen tartalmaznak aquaplaning ellenállóságra vonatkozó adatokat, olvassuk ezeket el!)
- Ha nem tehetjük meg, azaz mindenképpen záporban kell vezessünk, ne használjuk a tempomatot! Előfordulhat ugyanis, az aquaplaning jelenségnél, hogy a bekövetkező sebességváltozást megpróbálja azonnal korrigálni és ezzel lehet, hogy fokozza a veszélyt a rendszer.
,Nemsokára itt a november, ami szinte garantálja az esőt. Ezt már a Guns and Roses is megénekelte.
Ránk, autósokra nézve ez nem túl jó hír, hiszen jönnek az esővel járó abroncs- és vezetésbiztonsági kihívások is.
A heves eső és az erős széllökések megnövelik az autó megcsúszásának, kipördülésének esélyét. A vizen való felúszásról (aquaplaning) nem is beszélve. Ilyen körülmények között, ökölszabály, hogy mérsékeljük megszokott sebességünket a biztonságos szintre.
Ugyanekkora jelentősége lehet a megfelelő ablaktörlő lapátoknak. Téli gumi cserekor érdemes az ablaktörlő lapátok gumijait is cserélni!