De mi is az a gumi?

Persze nem csak Dél-Amerikában, hanem a közép-amerikai azték településeken is találtak – még régebbről származó – gumilabdákat. A mai napig meglévő „stadionokban” egy kosárlabdagyűrűre hasonlító, viszont függőleges karikába kellett a gumilabdát eljuttatni. Érdekesség, hogy csak csípővel és könyökkel lehetett labdába érni.

Kolombusz Kristóf is találkozott a gumigyártással, és el is nevezték az anyagot indiai guminak, úgy gondolván Indiában vannak.
Az inkák szintén használták a fa nedvét. A fát chauchu néven emlegették, innen ered a kaucsuk elnevezés, ami ugye a gumigyártás alapanyaga. Az első mintát Charles Marie Condamine hozta Európába.

A gumigyártás folyamata


A kaucsuk az egyik alapanyaga tehát a gumigyártáshoz. A gyártás első fázisa a gumikeverék összeállítása. A kaucsuk mellett különböző öregedés gátló, illetve töltőanyagok kerülnek a keverékbe, valamint a vulkanizáláshoz használt hatóanyagok.
A vulkanizálási eljárást is tudjuk csoportosítani, például a hőmérséklet alapján beszélhetünk hideg és meleg vulkanizálási eljárásról. Gumiabroncsgyártásnál utóbbira kell gondolni. 

A folyamat során – megfelelő nyomás és hő mellett – a kaucsuk molekulái között kémiai kötések alakulnak ki, amitől egy rugalmas anyag, a gumi jön létre. (Ez persze egy nagyon leegyszerűsített leírás a gyártásról.)
,Mai bejegyzésünkkel lemegyünk az alapokig, hiszen egyetlen gumiabroncs hír, érdekesség, tipp sem jöhetett volna létre (a nyári és téligumi híroldalainkon), ha nincs az a felfedezés, aminek köszönhetően, az abroncsok alapanyagát elő tudják állítani.

A történet, egészen a 15. századig nyúlik vissza, amikor spanyol hódítók, a dél-amerikai indiánoknál megfigyeltek egy érdekes szokást. Egy eddig ismeretlen fa (hevea brasiliensis) nedvét formázzák és szárítják a bennszülöttek. Az így nyert érdekes anyag rugalmas volt, golyókká lehetett formálni és kiváló szórakozást biztosított az indián gyerekeknek. Lehetett rugdosni és futni utána. (Így azért már nem olyan meglepő, hogy a Brazilok milyen szinten művelik a mai labdarúgást.)

pályázati logó