Az Aquaplaning jelenség – Hogyan kerüljük el a bajt?
Címkék
Dátum
2014.08.26. 20:39
- Bizonyosodj meg róla, hogy abroncsaid megfelelő nyomás mellett üzemelnek!
- Mindig legyen meg a 3-4 milliméter profilmélység, minimum! (Szemben a törvényileg szabályzott 1,6 milliméterrel.)
- Lassíts, ha vízfüggönyt észlelsz az útfelületen!
De még ezeket a tényezőket – szigorúan – betartva is bekövetkezhet az aquaplaning jelenség.
Az ilyen helyzetekben a legtöbb autós bepánikol, ami érthető reakció, mégis a lehető legrosszabb forgatókönyv. A pánik pedig vészfékezést vált ki és itt kezdődik a baj.
A vészfékezés hatására az autó elveszíti a balanszot és a vízfüggönyön csúszni kezd, kipördül. Ezért – akármilyen nehéz is elhinni – a helyes cselekedet, ha autónk felúszik a vizen, hogy az első pillanatban nem teszünk semmit. Tartsuk a lábunkat a gázon, változatlan pozícióban és ne lépjünk a fékre!
Egy-két másodperc után, fokozatosan felengedhetjük a gázpedált. Érezni fogjuk, ahogy a gumik visszaszerzik tapadásukat.
Az aquaplaning hordozta veszély természetesen erősen függ a gumiabroncsoktól. A fent említett abroncsbiztonsági tényezőkön túl a gumik vízkiszorító képessége is számottevő. Az ismert gumiabroncs tesztek rendszerint tartalmaznak aquaplaning tesztet is, érdemes ezeket az eredményeket figyelni!
És egy kiegészítő tipp:
Esős időben ne használj Tempomatot, mert az aquaplaning jelenségnél, a bekövetkező sebességváltozást megpróbálja azonnal korrigálni és ezzel lehet, hogy fokozza a veszélyt a rendszer.
Az alábbi TyreSafe videón látható, hogy is néz ki az aquaplaning.
,Mostanában eső-eső hátán, már ami az időjárást illeti. A borongós hangulat mellett ez vezetésbiztonsági kockázatot is magában hordoz.
Eleve megnövekedett fékútról kell beszéljünk ha vizesek az útfelületek. A közeledő téli gumi szezonban pedig méginkább ez lesz a jellemző. Az igazán komoly veszélyt az összefüggő vízréteg okozza. A vastag vízrétegre az autó képes felúszni mivel a gumiabroncsok elveszítik az érintkezést az úttal. Ekkor az autó irányíthatatlanná válik.
Értelemszerűen, a gyorsítás és a fékezés, mint funkciók megszűnnek létezni, mivel ezekhez elengedhetetlen a gumik érintkezése az útfelülethez. Meleg helyzetnek tűnik, igaz?
Ha szeretnéd az ilyen helyzeteket elkerülni, a következőket kell tedd: