6 alapvető kérdés és válasz, abroncsvásárláshoz

Mit kell figyelembe vegyek az abroncsok méretét illetően?


Első lépés, hogy ellenőrizzük le, milyen méretű abroncs illik autónkhoz! Ezt egészen egyszerűen ellenőrizhetjük, hiszen a méretadatok szerepelnek a felhasználói kézikönyvben, illetve beltéri matricákon. (Utóbbik általában a vezető oldali ajtón és/vagy a kesztyűtartóban találhatók, de szokott lenni a tanksapka ajtajának belső felén is.)

Ha még a gyári abroncs van autónkon, akkor annak oldalfaláról is – egészen biztosan – a gyári, ajánlott méretet fogjuk tudni leolvasni. Ilyesmi számsort kell keresni: 165/70 R14 81T. Hogy mit jelentenek ezek a számok és betűkódok, itt találod>>

Az optimális mintázat függ a vezetési körülményektől?


Természetesen függ. Vedd figyelembe lakóhelyed, mikrokörnyezeted földrajzi, éghajlati sajátosságait! Ha erős esőzések, fagyok, esetleg járhatatlan utak jellemzik a területet, olyan abroncsot kell keress, amely kimondottan ezekre a tényezőkre van kifejlesztve.

Ha gyakoriak a vízátfolyások és még kisebb esőzés után sem vezeti el az út a vizet, akkor olyan gumit keress (tesztek, leírások alapján) ami kimondottan erős az aquaplaning helyzetekben!

Ha viszont sokat használod az autópályákat, akkor a sebességindexre, a száraz és nedves tapadásra valamint a gördülési ellenállásra figyelj oda!

Minden abroncsomnak egyformának kell lenni?


Röviden, igen. (Erősen ajánlott) Ellenkező esetben nem lesz optimális az abroncsok futása, kezelhetősége, a veszélyesebb helyzetekre nem ad kellően biztonságos választ az eltérő minta (és adott esetben eltérő kopottság.)

Csak a drága abroncs nyújt kellő biztonságot az utakon?


Nem feltétlenül! Tény, hogy a prémium gyártók (Continental, Bridgestone, Goodyear-Dunlop, Michelin, Pirelli) jóval előrébb járnak technológia, kutatás és fejlesztés téren, így abroncsaik sokkal megbízhatóbbak, mint egyes olcsóbb kategóriás gumi.

Ennek ellenére egyáltalán nem kell feladni az olcsón, jó minőséget elvet! A folyamatos téli és nyári gumiabroncs akcióknak hála, sokszor akár 50 százalékos kedvezménnyel juthatunk hozzá a prémium gumikhoz. Így azok ára körülbelül egyezik a gazdaságos kategóriába eső gyártók termékeinek árszintjével.

Emellett, ha nyomon követjük a – nálunk is rendszeresen publikált – teszteredményeket, látni fogjuk, hogy egy-egy Nokian vagy épp a hazánkban gyártott Hankook abroncs (legyen az nyári vagy téligumi minta) eléri, nem ritkán túl is szárnyalja a tradicionálisan jól szereplő gyártók mintázatait. Ezért (is) érdemes olvasni híreinket !

Szeretem, ha az abroncsok jól is mutatnak az autómon. Dönthetek csupán kinézet, illetve design után?


A rossz hír(?), hogy ez nem jó megoldás. Az abroncs elsősorban vezetésbiztonsági tartozék de való igaz, mára (nem ritkán) dizájnerekre bízzák a mintázatok megálmodását. Éppen ezért egyébként tetszetős mintázatok születnek, az összkép nem ezen fog múlni. Dobjuk fel inkább egy jól megválasztott felnivel autónk kinézetét!

Az autómban TPMS rendszer van beépítve. Ez befolyásolja az abroncsvásárlást?


A TPMS, vagyis Abroncsnyomás figyelő rendszer egy – viszonylag újkeletű – vezetésbiztonságot szolgáló, elektronikai eszköz, ami gyárilag kerül az autókba.  Manapság a legtöbb autó TPMS rendszerrel gurul ki a gyárakból. (Érdemes a témát jobban körül járni, javaslom itt folytatsd az olvasást>> )

Nincs azonban hatással a TPMS az abroncsvásárlásra, nem befolyásolja a választást.

,A gumiabroncs vásárlás igényel némi háttértudást a vásárló részéről. Természetesen egy megfelelő abroncskereskedő minden fontos tudnivalót átad, amivel elősegítheti az optimális választást.

Egy gumiabroncs webáruház ezt a szaktanácsadást is helyettestheti, mégpedig online tartalmakkal. Szakcikkek, leírások, tesztek és magyarázatok formájában mi is próbálunk ezen kihívásnak (is) megfelelni.

Mára például hat olyan alapvető – és jogosan felmerülő – vásárlói kérdést hoztunk, amire ha ismerjük a választ, egy (nagy) lépéssel közelebb kerülünk a megfelelő téli vagy épp nyári gumi kiválasztásához.
pályázati logó