A Which? magazin abroncs tanácsai autósoknak
Címkék
Dátum
2015.01.08. 16:38
-
Ellenőrizzük az abroncsnyomást megfelelő rendszerességgel!
A gyárilag előírt abroncsnyomás szintentartásával hozhatjuk csak ki a maximumot gumijainkból. Ez vonatkozik a tapadásra, a kezelhetőségre és a gazdaságos üzemeltetésre egyaránt. A gumik túl alacsony nyomásérték melletti üzemeltetése túlságosan is gyakori jelenség. Ha puha gumikon autózunk, nem lesz optimális sem a tapadásunk, mivel a terhelés inkább a válrészekre jut, mintsem az erre kiképzett futófelületre, sem pedig gördülési ellenállásunk. Utóbbi azt is jelenti, több üzemanyag elégetésére lesz szükségünk a gumik mozgásban tartásához.
Havi rendszerességgel ellenőrizzük guminyomásunk, mégpedig kihült abroncsokon! Közvetlenül autózás után, még üzemi hőmérsékletre melegedett gumikon fals adatot kapunk. A levegő nyomására ugyanis hatással van a hőmérséklet változása.
-
Ne keverjük a gumi mintázatokat!
Az autógyártók egyöntetű javaslata (íratlan szabálya), hogy mindkét tengelyre azonos mintázatú és márkájú gumik kerüljenek! Eleve szabály, hoigy tengelyenként meg kell egyezzenek a gumipárok, de ragaszkodjunk a "négy egyforma" elvhez!
Ellenkező esetben az autó és a gumik tapadása, stabilitása és kezelhetősége sérülhet.
-
Ellenőrizd a profilmélységet!
Ökölszabélyként lebegjen a szemünk előtt, hogy a gumiabroncsokat 3-4 milliméteres profilmélység alatt ne használjuk tovább. Ugyan a hatósági szabályozás 1,6 mm-ig lehetővé teszi a használatot, ne legyeünk könnyelműek! Egy ide kapcsolódó írás alátámasztja mindezt>>
-
Ellenőrizzük nincs-e látható sérülés a gumikon!
Legalább hosszabb utazások előtt, alaposan vegyük szmügyre gumiabroncsainkat. Nincs-e rajtuk rendellenes kopás, dudor, szövetszakadás vagy egyéb, a vezetésbiztonságot veszélyeztető jel. Amennyiben ilyet találunk, forduljunk szakszervizhez tanácsért, illetve a probléma orvosolásáért!
-
Imerd meg a gumiabroncsot vásárlás előtt!
Találtál egy jó(nak hangzó) nyári vagy téligumi ajánlatot? Nézz utána milyen abroncsra is vonatkozik! Már a gyártó is sokat mondó lehet. A kutakodásban pedig segítségünkre lesz számos ismert szaklap vagy autóklub, általában minden évben megrendezett gumiabroncs tesztje, ahol a versenytársakhoz mérten is fel tudjuk térképezni, mit is várhatunk a kinézett gumiabroncstól!
TIPP: Ne döntsünk kizárólag az EU-s gumiabroncs címke alapján!
Az, hogy abroncs szettünket megfelelő állapotban tartsuk, ráadásul anyagi érdekünk is, hsizen a nemtörődöm magatartás - vagy az abroncsokkal kapcsolatos ismereteink hiányosságai - súlyos többletkiadást is okozhatnak. Elég ha a gumik rövidebb élettartamára vagy a felesleges üzemanyag felhasználásra gondolunk!